Jorge Jesus Çalıştırdığı Takımlar, Taktik ve Başarıları

Jorge Jesus Çalıştırdığı Takımlar hangileri? Evet, Fenerbahçe’nin  yeni teknik direktörü Jorge Jesus şimdiden çok merak edilmeye başlandı. Acaba Jorge Jesus Taktik ve sistemi nedir? Peki Jorge Jesus Başarıları neler, kazandığı kupalar hangileri? Jorge Jesus hangi takımları çalıştırdı? Acaba Jorge Jesus hangi takımları şampiyon yaptı? Başta Fenerbahçeli futbolseverler olmak üzere pek çok kişi Jorge Jesus teknik direktörlük kariyerini ve çalıştırdığı takımlarda yakaladığı puan ortalamasını merak ediyor. İşte Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü Jorge Jesus hakkında merak edilenler:

Jorge Jesus Çalıştırdığı Takımlar hangileri?

Jorge Jesus Çalıştırdığı Takımlar hangileri?
Jorge Jesus Çalıştırdığı Takımlar hangileri?

67 yaşındaki teknik direktör Jorge Jesus’un çalıştırdığı takımlar arasında Braga, Benfica, Sporting Lizbon, Al-Hilal ve Flamengo gibi takımlar yer alıyor. Özellikle Benfica ve Flamengo takımlarındaki başarıları hafızalarda tazeliğini koruyor. Peki Jorge Jesus’u özel yapan ne? Hangi takımlarda hangi başarıları elde etti? Spor dünyasının saygı duyduğu Jorge Jesus’un kariyerine ve başarılarına yakından bakalım:

FB TV’ye konuşan Jorge Jesus, “Fenerbahçe’yi şampiyon yapmaya geldim. Çünkü 8 sezondur şampiyon olamıyor” şeklinde konuştu.

Jorge Jesus Çalıştırdığı Takımlar ve kariyeri

Öncelikle 8 yıldır şampiyon olmayan Fenerbahçe’ye bir parantez açmamız gerekiyor. Fenerbahçe tarihinde ilk kez arka arkaya tam 8 sezon şampiyonluğa ulaşamadı ve kötü bir rekor kırmış oldu. Fenerbahçeli taraftarlar için şampiyonluk hasreti epey uzadı. Jorge Jesus da bu sekiz yıla dikkat çekti. Peki ama neden? Jorge Jesus 2019 yılında Brezilya’nın Flamengo takımına gittiğinde takım 10 yıldır şampiyon olamıyordu. Flamengo o sene hem lig şampiyonu oldu, hem de Copa Libertadores’i kazanmayı başardı.

Fenerbahçe taraftarı şimdiden Jorge Jesus çalıştırdığı takımlar hangileri diye merak ediyorlar. Jorge Jesus’un çalıştırdığı takımlar Amora FC, Felgueiras-2015, União Madeira, CF Estrela, Vit. Guimarães, Moreirense, Leiria, Braga, Benfica, Sporting Lizbon, Al-Hilal ve Flamengo. Teknik direktörlük kariyerinin büyük kısmını Portekiz’de geçiren Jorge Jesus, Brezilya’da Flamengo’ya gitti. Sonrasında kısa bir süreliğine Suudi Arabistan ekiplerinden Al-Hilal’i çalıştırdı. Jesus, 2019 yılında tekrar Benfica’ya döndü ama işler istediği gibi gitmedi.

YENİ »
Anadolu Efes Real Madrid maçı saat kaçta hangi kanalda?

Jorge Jesus Çalıştırdığı Taktik ve sistemi

Transfermakt verilerine göre Jorge Jesus genelde 4-1-3-2 sistemini kullanıyor.

Jorge Jesus Başarıları ve Kazandığı Kupalar

3 farklı ülkede 4 lig şampiyonluğu kazanan Jorge Jesus, toplamda 19 kupa kazanmayı başardı.

  • Jorge Jesus, 6 kez Taça da Liga’yı (Portekiz Lig Kupası) kazandı. (Benfica 5,  Sporting Lizbon 1)
  • Jesus 4 kez lig şampiyonluğu kazandı. (Benfica 3, Flamengo 1)
  • 2 defa Portekiz Süper Kupası’nı kazandı (Benfica, Sporting Lizbon)
  • Jorge Jesus bir defa Copa Libertadores’i kazanmayı başardı. (Flamengo)

Peki Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörünün puan ortalaması ne? Jorge Jesus Benfica ile ilk döneminde 321 maça çıktı ve 2,27 puan ortalaması yakalamayı başardı. Flamengo ile rüya gibi geçen sezonda (hem lig şampiyonu olurken hem de Copa Libertadores’i kazandı, sonrasında da Brezilya Süper Kupası’nı kaldırdı)  50 maçta 2,42 puan ortalaması yakaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Konu HaberBes sitesine özeldir